Chcesz robić ładne zdjęcia?

Zrobić zdjęcie potrafi większość z nas, ale tylko niektórym udaje się zrobić zdjęcie dobre. Podstawowe rady dla potencjalnego fotografa?

obiektyw
Twórca: Eugene Romanenko
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Najważniejsze, postaraj się o porządny obiektyw, który stanowi okno, przez które matryca aparatu ogląda świat. Na pewno dobrą opinią cieszą się obiektywy Canon czy obiektywy Nikon (dobrej jakości sprzęt fotograficzny kupisz niedrogo online - obiektywy marki Canon). Powinniśmy jedynie świadomie dobrać obiektyw do danej sytuacji. Pamiętajmy o funkcji stabilizacji obrazu – miej ją włączoną zawsze gdy fotografujesz „z ręki”, zaś przy fotografiach nocnych używaj statywu lub ewentualnie lampy błyskowej.

Zwróć uwagę na światło, gdyż mówi się, iż światło to dusza fotografii. Zanim więc nauczymy się korzystać z światła zastanego i sztucznego, starajmy się unikać intensywnego światła. Niestety, fotografowanie w piękny, słoneczny dzień, w samo południe, to zapowiedź nieudanych zdjęć. Najlepsze światło mamy wczesnym rankiem i wieczorem (tuż przed zachodem słońca).. Bardziej rozproszone, miękkie światło sprzyja fotografii portretowej, pamiętajmy o tym. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się najbardziej ciekawie.

Stosuj używanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Czyli: fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry zamierzonego kadru. W zależności czy chcesz uchwycić barwne kwiaty, czy oryginalne chmury na lazurowym niebie. I co ważne! Czasami zapomnij o symetrii.

Chciałbyś przeczytać zbliżone wiadomości na taki temat? Ta wiarygodna witryna (https://franklincovey.pl/szkolenia/pragmatyczny-strateg-jak-skutecznie-wdrozyc-strategie/) publikuje właśnie to, czego poszukujesz.

Wiekowy kościółek w środku kadru? Nuda i banał. Takie ujęcia odeszły na szczęście w zapomnienie. W dodatku, zasada ta tyczy się również fotografowania ludzi.

Kadruj z głową! Nie bądź brutalem i staraj się nie pozbawiać ludzi głów, stóp, łokci czy dłoni. To naprawdę boli ... patrząc na takie „dzieło”. Błędy takie zwykle spowodowane są niestety...lenistwem, gdyż rzadko kiedy nie ma możliwości naprawienia błędu. Dlatego sprawdzajmy nasze poczynania na wyświetlaczu. Zdyscyplinowany fotograf korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć błędów.

W wolnej chwili

Zadbajmy o dobrą jakość aparatu

aparat fotograficzny
Kiedy wybieramy się na wyjazd, chcemy, by zdjęcia które w czasie niej zrobimy były na pewno wspaniałe oraz żeby się pięknie przedstawiały. Dlatego właśnie należy zainwestować w aparat fotograficzny wspaniałej jakości, tak aby mieć świadomość, iż robi nam on piękne zdjęcia bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne będą panowały oraz bez względu na to jakie oświetlenie będziemy w danym momencie posiadali.


Zwróć uwagę na tło Zaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to standard u większości fotografów-amatorów. Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „perełki”, niwelują zamierzony efekt odwracając uwagę od tego co najważniejsze. Dlatego, najważniejsze to mieć oczy szeroko otwarte!
2021/12/29, 15:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.