Co to jest szafir? - ważne wiadomości

Szafir to odmiana korundu, a więc najtwardszego oraz występującego naturalnie kamienia (pod względem twardości zajmuje drugie miejsce, zaraz po diamencie). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “sappheiros”, co oznacza niebieski kolor. Najczęściej bowiem spotyka się go w tej barwie, jednak można go również odnaleźć w innej kolorystycznej tonacji (m.in.: białej, jasnoróżowej, purpurowej, fioletowej, zielonej, szarej, brunatnej bądź czarnej), co zawdzięcza domieszkom takich pierwiastków takich jak: wanad, tytan, magnez, chrom oraz żelazo.


Może być także bezbarwny. Wówczas określa się go mianem leukoszafiru.
szafir
Twórca: Tim Evanson
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com

Szafir cieszył się uznaniem już w starożytności, uchodząc nie tylko za symbol bogactwa, lecz także długowieczności, spełnionej miłości, mądrości, uczciwości oraz przyjaźni. W późniejszym czasie nazywano go “królem klejnotów”, a jego sławę potwierdza tak zwany Szafir ŚSzafir - link do strony -go Edwarda, który umieszczony jest w środku krzyża zdobiącego koronę przywódców Wielkiej Brytanii. Szlachetny kamień tworzy w głownej mierze kryształy, przyjmujące postać pseudoheksagonalnych słupów oraz bipiramid. Na ich ścianach dostrzegalne są poprzeczne zbrużdżenia. Z powodu właściwości – wytrzymałość, ścieralność oraz różnobarwność znalazł szerokie zastosowanie w jubilerstwie, przy wyrobie kosztownej biżuterii (pierścionków, wisiorków, kolczyków, broszek), jak także w przemyśle precyzyjnym, przy produkcji różnorodnych urządzeń (szafir z domieszką tytanu stanowi ośrodek czynny lasera) a nawet igieł do gramofonów. Poza tym, szafir wykorzystywany jest w medycynie naturalnej oraz medycynie estetycznej.


Pomaga w walce z chorobami oczu, problemach z zakresu dermatologii, pokonywaniu infekcji, przeziębień i stanów podgorączkowych , kłopotach z ciśnieniem, ale także pomaga wyciszyć organizm. Z kolei w w medycynie estetycznej, wykorzystuje się go do przeprowadzania zabiegu termoliftingu (wykorzystuje się tu urządzenie z szafirowym kryształem, wbudowanym w jego głowicę).

Ponieważ istnieje kilka podobnych do szafiru minerałów, nierzadko jest z nimi mylony. Wśród nich wymienia się np. kyanit, cyrkon, topaz, tanzanit czy też indygolit. W celu wyzbycia się wszelkich wątpliwości zaleca się przeprowadzenie testu twardości. Analizie mogą podlegać też gęstość, widmo absorbcji oraz właściwości optyczne.
2018/09/08, 07:23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.