Fotografowanie w trybie makro - czyli hobby dla cierpliwych osób

Fotografowanie obiektów w dużym powiększeniu to pasjonujące zajęcie.W ten sposób możemy uwiecznić na fotografii ciekawe faktury czy misterne piękno przyrody. By temu sprostać, będziemy potrzebować odpowiedniego obiektywu.
motyl na źdźble trawy
Jeśli mamy zamiar zająć się na poważnie fotografią makro, musimy już na początku uzbroić się w cierpliwość. Jest to pasja, która wymaga samozaparcia. Tylko dzięki odpowiedniemu przygotowaniu uda nam się wykonać dobre zdjęcie. O tym, że nie jest łatwo zrobić dobre makro ujęcie, można przekonać się samemu, wybierając się na plener przykładowo do parku. Najpierw musimy znaleźć ciekawy temat. Następna czynność, którą powinniśmy wykonać, to dokładne ustawienie statywu. Kolejny etap to naturalnie ustawianie właściwego czasu i przesłony w aparacie. Pamiętajmy o skontrolowaniu, czy przy danej przesłonie uzyskamy właściwą głębię ostrości.

Na końcu wykonujemy samo ostrzenie, bardzo dokładnie, by uniknąć błędów, o które bardzo łatwo. Wszystkie te zadania wymagają od nas wiele uwagi.
pręciki kwiata
Zastanawiacie się zapewne, do czego potrzebna nam ta cierpliwość? Otóż, gdy już poświęcimy czas na idealne ustawienie sprzętu, wielokrotnie zdarza się, że rzecz, którą mamy zamiar sfotografować niespodziewanie się poruszy.Przykładowo owad po prostu odleci z “planu zdjęciowego”, liść zaczynie się chaotycznie drgać pod wpływem wiatru…


W wolnej chwili

Jeżeli interesuje Cie fotografia i chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami - należy przyswoić nieco wiedzy na temat współczesnych produktów i możliwości dla miłośników tej dziedziny.

fotograf robiący zdjęcia, aparat
Twórca: Elvert Barnes
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Dziedzina fotografii, to obecnie niejedna z najbardziej zmodernizowanych i sławnych postaci pasji równocześnie dla artystów, jak i dla zawodowców. Chcemy nie wyłącznie uwieczniać ważne chwile z rodzinnych zjazdów, czy tropikalnych wakacji - mamy możliwość dawać przyjemność rzy pomocy obrazu, wywoływać najlepsze zdjęcia, albo także konieczne fotografie do aktów formalnych, pamiątek itp. Niektórzy kompletują już osobiste artystyczne portfolio i prace.


Oprócz samozaparcia będziemy też potrzebować odpowiedniego sprzętu. Jednakże fotografowanie to raczej drogie zajęcie, zwłaszcza, jeśli mamy zamiar osiągnąć wysoki poziom w tej dziedzinie. Jak tylko złapiemy bakcyla, bardzo szybko naszym ulubionym sklepem stanie się sklep fotograficzny Jeśli urzekła nas makrofotografia, z pewnością będziemy potrzebowali dodatkowego sprzętu.

Naturalnie jest kilka metod stosowanych w makrofotografii: od dodatkowych soczewek, przez pierścienie pośrednie,które skracają minimalną odległość ostrzenia.Najczęściej jednak fani marko wybierają specjalnie zbudowane obiektywy. Jednym z częściej kupowanych są te produkowane przez firmę Sigma, o których dużo pod tym linkiem . Jednak zanim dokonamy zakupu, warto sprawdzić parę modeli i zorientować się, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla nas.
2018/11/22, 07:17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.