Kim są "krokodylki" i jakie są formy komunikacji radiowej?

Funkcjonuje dużo sposobów na komunikowanie się na większe lub mniejsze dystanse. Do tego celu można wykorzystywać nie tylko telefony stacjonarne lub też komórkowe, lecz również różnego rodzaju radiostacje.
Mogą być one używane przez osoby prywatne, podmioty gospodarcze czy służby mundurowe, chociaż dostęp do używanych przez nie częstotliwości jest zakazany.


Najpopularniejszymi sprzętami dostępnymi w sprzedaży są radia CB. Pozwalają one osobom cywilnym na komunikację drogą radiową bez konieczności uzyskiwania specjalnych pozwoleń. Radia CB są najczęściej wykorzystywane przez kierowców samochodów osobowych czy ciężarowych.

Prezentowany temat jest dla Ciebie wciągający? Na pewno zainteresuje Cię też nowa wiadomość, która posiada zbliżone tematycznie kwestie.

Co interesujące, ludzie ci stworzyli nawet swój swoisty język, dzięki czemu mają oni możliwość m.in. łatwo odróżniać osoby z krótszym albo dłuższym stażem. Przykładem mogłyby być "krokodyle", czyli funkcjonariusze ITD. Na analogicznej zasadzie funkcjonują także radiotelefony przenośne PMR, które są najlepsze do pracy w promieniu do 1 kilometra. Są często wykorzystywane przez spółki telekomunikacyjne do przeprowadzania rozmów przy pracach dotyczących montażu okablowania między różnymi pokojami, budynkami czy operatorem dźwigu.


W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex
Twórca: Thermaflex
Zainspirowane przez: Thermaflex


Sprzęt do druku


Poza tym funkcjonuje radiokomunikacja amatorska, zatem prowadzenie rozmów na częstotliwościach, do których dostęp wymaga licencji. Osoby, które komunikują się za pomocą takich urządzeń określa się potocznie jako "krótkofalowcy". Mogliby oni wykorzystywać znacznie większą ilość pasm niż użytkownicy urządzeń PMR.
Warto wspomnieć ponadto o odmiennym sposobie, którym jest radiokomunikacja specjalistyczna. Nie mają prawa zaistnieć w niej żadne niedociągnięcia. Z tego typu postaci korzystają m.in. takie służby jak pogotowie czy też straż pożarna.
2022/10/29, 08:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.