Komputeryzacja świata - szansa czy zagrożenie?

Współczesny człowiek, żyjący w bogatszych krajach świata, ma co najmniej parę sprzętów elektronicznych. W XXI stuleciu mało kto trzyma jeszcze w lokum aparaty na kliszę, aparaty cyfrowe stały się normą. Właściwie każdy człowiek posiada jakiegoś typu PC. Większość ludzi posiada funkcjonujący odbiornik telewizyjny. Mało kto wie, jak sporo sprzętów w naszym otoczeniu jest kontrolowanych przez komputery.

Komputeryzacja świata to oczywiście olbrzymi sukces ludzkości, lecz również i mocne zagrożenie. W poprzednim stuleciu glob widział światową wojnę totalną, potem nad państwami zawisła groźba globalnej wojny jądrowej. Obecnie wydaje się, że zbrojny spór światowy będzie polegał na starciu technologicznym. Podczas ostatnich kilku lat pokazały się budzące lęk wiadomości o skomplikowanych wirusach internetowych, które zostały stworzone do niszczenia infrastruktur teleinformatycznych. Co to znaczy? Wyobraź sobie, że we wszystkich metropoliach świata zatrzymują się systemy (zobacz jak działa automatyczna identyfikacja towarów) komunikacyjne, przestaje jeździć metro. Smartfony stają się bezwartościowe. Co najgroźniejsze dla ekonomii, przestają pracować giełdy świata. Znaczna część elementów systemu obronnego wielu krajów opiera się na komputerach. Nowatorska wojna komputerowa może zniszczyć w zasadzie każde państwo na świecie. Skomplikowane wirusy mogą uszkodzić dyski twarde, aparaty cyfrowe i inne sprzęty elektroniczne.

Aby bronić się przed tym niebezpieczeństwem, niektóre państwa stworzyły osobne instytucje do przeciwdziałania cyfrowej agresji. Najbardziej efektywną obronę zbudowały rzecz jasna Stany Zjednoczone. To bierze z tego, że ten kraj jest najpopularniejszą ofiarą agresji online. Dziś na mocarstwo komputerowe wyrastają Chiny. Wiele zamieszania w kwestii ataków sieciowych wywołuje także Federacja Rosyjska. Wielkie niebezpieczeństwo cyberwojen leży w tym, że bardzo trudno jest odkryć prawdziwych sprawców ataku.
Twórca: A.T.
2019/02/06, 07:19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.