Sposoby realizowania fotografii lotniczych

Mało kto nie zachwycał się podczas oglądania filmu z ujęciami z powietrza. Widoki na całe horyzonty ciągnących się armii lub trudnych do ogarnięcia przestrzeni krajobrazowych zapamiętujemy szczególnie. Filmowanie powietrznych przestrzeni okazuje się być w cenie, lecz nie tylko kinematografia korzysta z takich rozwiązań - powietrzne spoty to również kąsek dla branży marketingowej, turystycznej i lotniczej.

Powstają kolejne spoty promujące miasta, w których korzysta się z materiałów firm proponujących filmowanie z powietrza . Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne posiadają wmontowane sprzęty cyfrowe do uchwytywania widoków z powietrza. Koszt ujęć „powietrzno-filmowych” zależy przede wszystkim od używanego sprzętu (ostrości lustrzanki), uwarunkowań urbanistycznych, sposobu ujęć (ruchliwe – statyczne). Do kosztów zalicza się też czas spędzony na kręceniu filmu, a także kwestia dojazdu sprzętu na miejsce kręcenia.

zdjęcie
Twórca: Elvert Barnes
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Przyrządem takim może stać się na przykład motolotnia, sterowiec czy balon co jest o wiele tańszym rozwiązaniem.

Zajmujący tekst? Jeżeli masz takie przekonanie, to tak samo wciągające treści przeczytasz również we wpisie (http://tvk.pl/ubezpieczenia/), który jest tutaj!

Poza tym balonu nie obowiązuje zakaz lotu nad terenami zabudowanymi, a więc może być bez problemu używany podczas fotografowania miast czy miejsc trudno dostępnych dla aeroplanu. Za pomocą balonu możemy robić fotografie z wysokości 5-150 metrów nad ziemią. Aparat zawieszony pod balonem helowym sterowany jest radiowo i może wykonywać zdjęcia z powietrza pod dowolnym kątem . Wykonywane za pomocą balonu zdjęcia z powodzeniem można łączyć i tworzyć panoramy. Taka sesja fotograficzna (sesje wizerunkowe wrocław) za pomocą latawca czy balonu helowego może trwać w jednym miejscu przez kilka godzin, zatem jest to świetna metoda do fotografowania wszelakich imprez typu masowego.

Dron z kamerą
Twórca: Peter Linehan
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Najważniejszym elementem, bez którego filmowanie spełzłoby na niczym, jest pewność co do legalności i zabezpieczenia przestrzeni powietrznej - jeśli ta jest sklasyfikowana jako niebezpieczna, niekontrolowana, a zwłaszcza zakazana, nie może być wykorzystana do planu filmowego i fotograficznego. Więcej: . Stąd też robienie sesji nad dużymi skupiskami ludzi lub gęstą siecią radiowo-telewizyjną również uniemożliwia pracę podniebnym reżyserom. Na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie mamy wpływu, lecz także one uniemożliwiają rozpoczęcie nagrań. Warto fotografować w godzinach przedpołudniowych i – oczywiście – nie „pod słońce”, chyba że takie jest założenie twórcy. Prędkość dronów zmienia się, najczęściej w przedziale 40-100 km/h, stosownie do dynamiczności kadru i przyspieszeń na wizji.
2022/05/26, 13:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.