Sposoby realizowania fotografii lotniczych

Mało kto nie zachwycał się podczas oglądania filmu z ujęciami z powietrza. Widoki na całe horyzonty ciągnących się armii lub trudnych do ogarnięcia przestrzeni krajobrazowych zapamiętujemy szczególnie. Filmowanie powietrznych przestrzeni okazuje się być w cenie, lecz nie tylko kinematografia korzysta z takich rozwiązań - powietrzne spoty to również kąsek dla branży marketingowej, turystycznej i lotniczej.
Powstają kolejne spoty promujące miasta, w których korzysta się z materiałów firm proponujących filmowanie z powietrza . Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne posiadają wmontowane sprzęty cyfrowe do uchwytywania widoków z powietrza. Koszt ujęć „powietrzno-filmowych” zależy przede wszystkim od używanego sprzętu (ostrości lustrzanki), uwarunkowań urbanistycznych, sposobu ujęć (ruchliwe – statyczne). Do kosztów zalicza się też czas spędzony na kręceniu filmu, a także kwestia dojazdu sprzętu na miejsce kręcenia.

W wolnej chwili

Wideofilmowanie i ujęcia z powietrza są znacznie popularniejsze

Widok z lotu ptaka
Twórca: Peter Linehan
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Kiedy w konkretnym miejscu odbywają się jakieś wspaniałe imprezy, na których zjawia się na pewno multum ludzi, to niejednokrotnie organizatorzy pragną, żeby te wszystkie tłumy zostały jak najlepiej uwiecznione, tak by każdy zobaczył, jak wielkim zainteresowaniem raduje się przyszykowana przez nich zabawa. Przez to właśnie tak często teraz jest zamawiane wideofilmowanie z powietrza. Dawniej aby miało szansę się ono odbyć, warto było wypożyczyć jakiś samolot, który miał szansę latać na dość niewielkich pułapach, teraz wystarczy okupić się w dobre narzędzia.


zdjęcie
Twórca: Elvert Barnes
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Przyrządem takim może stać się na przykład motolotnia, sterowiec czy balon co jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Poza tym balonu nie obowiązuje zakaz lotu nad terenami zabudowanymi, a więc może być bez problemu używany podczas fotografowania miast czy miejsc trudno dostępnych dla aeroplanu. Za pomocą balonu możemy robić fotografie z wysokości 5-150 metrów nad ziemią. Aparat zawieszony pod balonem helowym sterowany jest radiowo i może wykonywać zdjęcia z powietrza pod dowolnym kątem . Wykonywane za pomocą balonu zdjęcia z powodzeniem można łączyć i tworzyć panoramy. Taka sesja fotograficzna za pomocą latawca czy balonu helowego może trwać w jednym miejscu przez kilka godzin, zatem jest to świetna metoda do fotografowania wszelakich imprez typu masowego.

Dron z kamerą
Twórca: Peter Linehan
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Najważniejszym elementem, bez którego filmowanie spełzłoby na niczym, jest pewność co do legalności i zabezpieczenia przestrzeni powietrznej - jeśli ta jest sklasyfikowana jako niebezpieczna, niekontrolowana, a zwłaszcza zakazana, nie może być wykorzystana do planu filmowego i fotograficznego. Więcej: . Stąd też robienie sesji nad dużymi skupiskami ludzi lub gęstą siecią radiowo-telewizyjną również uniemożliwia pracę podniebnym reżyserom. Na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie mamy wpływu, lecz także one uniemożliwiają rozpoczęcie nagrań. Warto fotografować w godzinach przedpołudniowych i – oczywiście – nie „pod słońce”, chyba że takie jest założenie twórcy. Prędkość dronów zmienia się, najczęściej w przedziale 40-100 km/h, stosownie do dynamiczności kadru i przyspieszeń na wizji.
2019/06/05, 07:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.