W jaki sposób odpowiednio można się przygotować do górskich wycieczek czyli podstawowe informacje o zakupie butów trekkingowych.

Wygodne, wodoodporne buty to nieodłączny element wyposażenia wszystkich piechurów. W sklepach ich propozycja jest bardzo duża, a ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych a kończą nawet na ponad tysiącu. Tak więc jest w czym wybierać, lecz żeby wybrać odpowiednio należy się trochę zastanowić, co właściwie będzie potrzebne. Niewłaściwie dopasowane buty do chodzenia po górach w najlepszym wypadku mogą być niewygodne, lecz często mogą spowodować zwichnięcia czy złamania nogi.

buty trekkingowe
Twórca: Susanne DaDavidsson
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Dlatego też przede wszystkim należy je dostosować do rodzaju wycieczek, i tu można rozróżnić trzy główne ich odmiany. Do niedługich wędrówek po mało wymagającym szlaku, a także wtedy gdy na co dzień będzie się chciało mieć na nogach wygodne obuwie, doskonale nadają się niskie buty. Są one lekkie, dobrze oddychają i utrzymują termiczny komfort, a część modeli jest wyposażona w membrany wodoodporne. Jednak z powodu tego, że nie chronią one odpowiednio kostek, to nie zaleca się ich na bardziej wymagające trasy, na jakich będzie na przykład więcej kamieni albo błota.

Kolejny rodzaj trekkingowych butów zrobiony jest z bardzo podobnych materiałów, lecz posiada już znacznie wyższą cholewkę. Dzięki temu, że znacznie lepiej chronią one stopy przed urazem, to da się w nich wyjść w trudniejszy teren, zwłaszcza że dużo częściej niż buty lekkie posiadają one membrany. Ostatnią półką są buty typowo górskie, zrobione z grubej skóry, ciężkie i mające solidną podeszwę. W takich butach nie będzie straszne żadne błoto, deszcz czy śnieg, w każdej sytuacji doskonale sobie poradzą - więcej szczegółów.


W wolnej chwili

Trampki niskie są świetnymi butami dla ludzi w każdym wieku

Buty, wiązanie
Twórca: http://www.sxc.hu
Zainspirowane przez: http://www.sxc.hu
W większości sytuacji maluchy i młodzież do biegania na lekcji wychowania fizycznego kupuje trampki niskie. Są one fajne, podeszwa spowoduje, że nikt się w nich nie pośliźnie i spokojnie można wypełniać wszystkie zalecenia prowadzącego, a dodatkowo jeszcze są przewiewne, więc noga się w nich nie poci. Co więcej wspaniale pasują nie tylko do treningów na sali, lecz też i na dworze. Jednak coraz częściej nawet osoby dorosłe przekonują się, że odpowiednim butem na lato, w którym będą mieli szansę pokonać sporo kilometrów, a na ich stopach nie pojawią się najmniejsze zniekształcenia czy odciski, to właśnie tego rodzaju trampki.

Buty w góry
Twórca: hrvargas
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Oczywiście tego typy buty trekkingowe damskie raczej nie kosztują stu złotych, a jednak trzeba za nie dać parę razy więcej, lecz nawet przy intensywnej eksploatacji bez problemów posłużą przez kilka ładnych lat. Wybierając obuwie do chodzenia, bez znaczenia z której grupy, zawsze trzeba je zmierzyć. Muszą być one dopasowane i wygodne, szczególnie nie mogą być za luźne, bo na górskim szlaku każdy szczegółów spowodować może bolesne otarcia czy odciski.
2020/09/09, 07:26
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.